dogDOG.sk - Ako vyberať krmivo?

Eshop www.dogDOG.sk ponúka kvalitné krmivo pre psov, granule vybraná TOP DRY FOODS, veterinárno kontrolovaná krmivá!
Ultrapremiove granule FirstMate Holistické granule Fromm Family Superprémiové krmivo Arden Grange Superprémiové granule Regal Holistické krmivo Dog Lovers Holistické krmivo Farm Fresh Vysoce chutné prémiové granule Nuova Fattoria Prírodné doplnky AniVital Prírodné doplnky pre psov StazMedical Vysoko kvalitné konzervy pre psov

Ako vyberať krmivo?

Než začnete vyberať krmivo

Podľa zákona o krmivách musí byť každé krmivo deklarované. Túto deklaráciu spravidla nájdeme na zadnej strane obalu. Tam sa nachádzajú dôležité údaje o tom, koľko obsahuje krmivo % bielkovín (dusíkatých látok), tukov, vlákniny, popolovín, či vlhkosti. Nájdeme tam i obsah vitamínov. Ak sa chce krmivo tváriť superprémiove, nemalo by mať na prvom mieste medzi komponentami obilie (výnimku môže tvoriť receptúra Light, alebo Senior)

Čo by malo krmivo obsahovať a čo nie?

Na prvom mieste by sme mali nájsť deklarovanie typu : kuracia, rybia, jahňacia múčka. V žiadnom prípade by sme tam nemali nájsť vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty a podobne. Suroviny na etikete musia byť zaradené za sebou v zostupnom poradí. To znamená, že na prvom mieste je surovina, ktorej je v krmive najvyšší percentuálny podiel, na druhom mieste tá, ktorej množstvo je druhé najvyššie, atď. Na druhom, či na ďalších mistach sa môžu objaviť obiloviny. Aj tie však musia byť jednoznačne deklarované - napr. pšenica, ryža, ovos, jačmeň, kukurca, atď. Za nejasnú deklaráciu je možné považovať označenie : vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, rastlinné deriváty ap. Argument, že výrobca neuvádza konkrétne zoženie, pretože je to výrobné tajomstvo na tomto mieste neobstojí. Označenie obiloviny vlastne môže výrobcovi umožniť aj to, že sa vo výrobe použijú akékoľvek obiloviny, v nejednom prípade tie nalacnejšie , ktoré sa na na trhu dajú zohnať.

Medzi rastlinnými produktami sa v krmivách často objavuje sója, sójové bôby, či sójový olej. Táto surovina sa v krmive chová zaujímavo. Ovplyvní nám v deklarácii krmiva dve položky a to bielkoviny a tuky. S prídavkami sóje ako vstupnej suroviny sa dá vyrobiť krmivo s menšími nákladmi, ktoré ale obsahuje vysoké množstvo proteínov (30% a viac). Tieto proteíny sú však organizmom psa nedostatočne trávené. Rovnako nám sója navyšuje percento tuku v krmive.

Pes však nie je vegeterián, ale mäsožravec, preto nie je žiadnym tajomstvom, že živočíšne bielkoviny a tuky sú pre psa užitočnejšie, než rastlinné ingrediencie. Nerozhoduje totiž množstvo, ale kvalita vstupných surovín v krmive.

Ak budete pri výbere krmiva postupovať vyššie uvedeným spôsobom, veaľ zančiek krmív jednoducho výberovým sitom neprejde a o to jednoduchší výber Vám ostane.

Trochu zložitejšie bude zorientovaťsa napr. v oblasti schutňovadiel s príchuťou kuraťa, ap. Je to rovnaké ako keď miesto rumu je použitá rumová esencia. Schutňovadlá sa bežne pridávajú aj do krmív pre dobytok. Ako schutňovadlo môže byť použitá aj kŕmna soľ. Kvalitné krmivo by preto malo obsahovať čo najnižšie percento soli.

Jednotlivé krmivá, alebo aspoň tie, ktoré sa tvária ako kvalitné nazabúdajú uvádzať, že obsahujú vyvážené množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6. V prevážnej miere je zdrojom Omega 3 kyselín ľanové semienko. Je to ale tá najlepšia varianta? Ďaleko optimálnejšie a pre psa využiteľnejším zdrojom Omega 3 je rybia múčka. Čo viac ovplyvní cenu krmiva, ľanové semienko, alebo rybia múčka? Množstvo mastných kyselín Omega 3, ktorých zdrojom je ryba, alebo ľanové semienko môže byť porovnateľné, prospešnosť pre zdravie psa je však rúzna. Pri logickej úvahe si na toto odpoviete sami.

Na čo si dať pri výbere krmiva pozor!

Problémom, s ktorým si laik už tak ľahko neporadí sú alergény

Patrí medzi ne sója, chcemické konzervanty, vajíčka, mlieko, pšeničný lepok potravinárske farbivá, atď. Pre zdravého psa nemusia byť problémom. pre citlivých psov však často stačí i malá koncentrácia sa môže vzniknúť veľký problém. Najlepší spôsob, ako sa alergiám vyhnúť, je zvoliť krmivo, ktoré obsahuje alergénov čo najmenej. Problém sóje a produktov z nej sme už uviedli.

Chemické konzervanty

Chemické konzervanty by sa, samozrejme, v superprémiových krmivách nemali používať, taký je dnes celosvetový trend. V krmivách prémiovej rady, či ešte nižších, sa s nimi stretneme. Spôsob konzervácie totiž dosť zásadným spôsobom ovplyvňuje výrobné náklady. Vajce je ideálnym zdrojom bielkovín, na druhej strane však aj prípadných alergií. V tomto smere sa názory rôznia, či áno, alebo nie. Ak si však nie ste istí, akou alergiou Váš pes trpí, potom sa krmivám s obsahom vaječnej bielkoviny radšej vyhnite. U zdravého psa však nie sú žiadnym problémom.

Obiloviny v krmive

Je nespochybniteľné, že časť psej populácie trpí alergiou na pšeničný lepok.. Pšenica sa síce dá nahradiť kukuricou, čo nie je problém. Ten je však inde - v stráviteľnosti jednotlivých druhov obilovín, čo ovplyvňuje celkovú stráviteľnosť krmiva. Pre názorné porovnanie : Stráviteľnosť ryže je 72%, kukuričný lepok 68%, pšenica 60% , kukurica 54%.

Ak sa zamyslíte nad údajmi stráviteľnosti niektorých obilnín, je jasné, že čím viac obilnín, tým stráviteľnosť krmiva klasá. V tomto smere matematika funguje.

Potravinárske farbivá

Potravinárske farbivá sa môžu vyskytovať aj v krmivách, ktoré inak farebné nie sú. V rámci filozofie niektorých firiem je to, že používajú farbivá pre zjednotenie farieb všetkých granúl. UPri krmivách, ktoré sa vyrábajú na prírodnej báze, môžete nájsť granule, ktoré sa farebne líšia. Farba týchto granúl je totiž ovplyvnená druhom použitých surovín. Pri amerických a kanadských krmivách sa často ako zdroj vlákniny používa červená repa. Repa vypestovaná v Saskatchewanu bude farbiť granule inak, ako repa vypestovaná v Kalifornii. Je to podobné, ako keď sa pestuje na rôznych lokalitách rovnaká sorta hrozna. Výsledný zber bude mať iné špecifické vlastnosti.

Betakaroten

V poslednej dobe sa často stretávame s otázkou týkajúcou sa obsahu betakaroténu. Tu zase môžeme vo všeobecnosti povedať, že rovnaká rastlina pestovaná v rôznych podmienkach bude mať aj rôzny obsah betakaroténu. Čím horšie a náročnejšie sú podmienky pestovania, tým je obsah karoténu vyšší. Ak tento problém nebudeme rozoberať zo široka, tak sa dá povedať, že čím vyšší je v krmive podiel rastlinnej zložky, tým vyšší je aj podiel betakaroténu. Dá sa predpokladať, že z ohľadom na nižší obsah betakaroténu v krmive, bude výhodnejšie používať zemiakové úsuška, alebo ryžu. Vyšší obsah betakaroténu nájdeme v pšenici. V prípade kukurice viete, že zrno má samé o sebe krásnu žltú farbu.


ÚvodÚvod

Psycholog psu

Odber noviniek